Protistai – eukariotų karalystė, nepriskiriamų gyvūnams, augalams ar grybams. Tai daugiau sistematinė nei natūrali grupė. Protistams priklauso pirmuonys ir dumbliai.
Pirmuonys - vienaląsčiai organizmai, paprastai gyvenantys vandenyje, bet jų galima rasti ir drėgnoje dirvoje, kitų organizmų viduje. Pirmuonių ląstelė - savarankiškas organizmas, kuris atlieka visas daugialąsčių funkcijas: maitinasi, kvėpuoja, šalina, dauginasi.
Pagal judėjimo tipą juos galima suskirstyti:
Pirmuonių reikšmė
Jų gausu zooplantone, kuris maitinasi fitoplanktonu. Zooplanktonu maitinasi žuvų mailius.
Sukelia sunkias žmogaus ir gyvūnų ligas.
Iš žuvusių kiautuotųjų pirmuonių jūros dugne susidarė kreidos, klinčių nuosėdiniai sluoksniai, kurie reikšmingi kaip iškasenos.
Kai kurių rūšių klumpelės gyvena karvių skrandyje ir skaido sunkiai virškinamą celiuliozę iki smulkių molekulių, kurių gali patekti į karvės kraują.
Dumbliai - panašūs į augalus protistai, kurie energiją gauna iš Saulės šviesos. Dumblių vykdomos fotosintezės metu išskiriamas deguonis sudaro apie 73-87 % viso pasaulyje išskiriamo deguonies. Dumbliai pasižymi didele įvairove. Tai gali būti tiek vienaląsčiai, tiek daugialąsčiai organizmai.
Dumblių reikšmė
Dumbliai yra svarbiausi organinių medžiagų gamintojai vandenyse.
Jie sudaro fitoplanktoną, taigi yra svarbi vandens gyvūnų maisto medžiaga, turi didelę įtaką žuvininkystei.
Intensyvios fotosintezės metu jie išskiria milžiniškus kiekius deguonies, todėl susidaro palankios sąlygos vandens gyvūnams.
Jūrų dumbliai naudojami chemijos pramonėje.
Jūros kopūstai (laminarija) vertinami kaip maistingas patiekalas, turintis nemažai jodo.
Valkčiadumblis, chlorela veisiami valymo įrengimuose (biologinis vandens valymas).