Ląstelinis kvėpavimas – procesas, su kuriuo mūsų organizmas susiduria kiekvieną sekundę. Angliavandenių, riebalų, baltymų molekulės vadinamos kvėpavimo substratais, nes jos gali būti skaidomos ląstelėms kvėpuojant. Ląstelinio kvėpavimo metu vyksta daugybė sudėtingų medžiagų apykaitos reakcijų, kurių kiekvieną katalizuoja savas fermentas. Ląstelėje esančios medžiagos oksiduojasi (atiduoda elektronus), fermentai nutraukia C6H12O6 atomus siejančius ryšius ir tuomet atpalaiduojama energija. Organinius junginius ląstelės skaido tiek aerobinėmis, tiek anearobinėmis sąlygomis.
Ląstelinio kvėpavimo būdai: aerobinis ir anaerobinis.
Aeoribinis kvėpavimas - procesas, kurio metu padedant O2 ląstelėje esanti C6H12O6 suskaidoma į H2O ir CO2. Atpalaiduojama daug energijos. Daugelis gyvųjų organizmų kvėpuoja aerobiškai.
Anaerobinis kvėpavimas (rūgimas) - procesas, kurio metu C6H12O6 skaidoma be O2 ir susidaro pieno rūgštis (laktatas) arba etilo alkoholis. Atpalaiduojama mažai energijos. Anaerobiškai kvėpuoja kai kurie organizmai, pavyzdžiui, anaerobinės bakterijos. Yra bakterijų, galinčių kvėpuoti ir aerobiškai, ir anaerobiškai.
Aerobinis kvėpavimas
Ląstelinis aerobinis kvėpavimas vyksta mitochondrijose, kurios gamina ATP.
Aerobinio kvėpavimo lygtis:
C6H12O6 + 6O2 ---> 6CO2 + 6H2O + energija
Tos ląstelės, kurios intensyviai dirba (raumenų, nervinės) ir kvėpuoja, turi daug mitochondrijų, o jų mitochondrijose - daug kristų.
Aerobinio kvėpavimo etapai:
Anaerobinis kvėpavimas
Anaerobinis kvėpavimas yra rūgimas. Tai kvėpavimas be deguonies. Nesant daguonies gali vykti tik glikolizė. Glikolizės metu iš vienos gliukozės molekulės atsipalaiduoja 2 ATP molekulės, daugiau ATP rūgimo metu ir nesusidaro.
Būdingos rūgimo savybės:
Pagal tai, kokie produktai susidaro vykstant rūgimui, galima išskirti alkoholinį rūgimą ir pienarūgštį rūgimą.
Alkoholinis rūgimas
Pienarūgštis rūgimas